Bonfile Nedir? Antrikot Nedir? Bonfile Nasıl Pişirilir?

bonfile hayvanın neresidir diye soracak olursak; büyük baş hayyanın böbrek yatağından başlayarak belin iki yanından uzanan ve kastan oluşan et parçasıdır. Bonfilede iç yağı ve sakatat bağlantıları yoktur, gevrek bir ettir. Dananın sırt kısmından çıkartılan bonfile, her hayvanda 2 adet bulunur. Damak tadınıza göre az pişmiş bonfile de tercih edebilirsiniz. Ayrıca bonfile, salatalar için de iyi bir seçimdir.

Antrikot ile Bonfile arasındaki farklar nelerdir?

En çok birbirine karşılaştırılan et kısımları antrikot ve bonfiledir. Çünkü bu iki et çeşidi büyükbaş hayvanın yakın bölgelerinden çıkar. Antrikot hayvanın neresindedir derseniz o da hayvanın göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan ettir. Bonfilenin üzerinde yer alan kısım ise kontrefiledir ve genelde antrikot ile beraber anılır.

Gerek lezzeti gerek görünümü itibariyle “etlerin kralı” olarak kabul edilen bonfileyi satın alırken yaklaşık 1 buçuk-2 kilogram gelen parçaların seçilmesi uygun olacaktır. Satın aldığınız bonfile parçasının hazırlık aşaması, eti kullanacağınız yemeğin başarılı sonuçlanması için önemlidir.

Bonfile Nedir? Antrikot Nedir? Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile Nedir? Antrikot Nedir? Bonfile Nasıl Pişirilir?

Dana etine neden farklı isimler verilir?

Aynı hayvanın farklı bölgelerinden çıkan etlere değişik isimler verilmesinin temel nedeni etin lezzet oranı ve hayvanda az ya da çok bulunur oluşudur. Örneğin bir büyükbaş hayvanda bonfile çok az çıkar, bu yüzden değerlidir; döş eti ise daha fazladır bu yüzden daha ucuzdur.

Aynı zamanda etin yağ oranı, kas oranı gibi etmenler de fiyatı belirler. Hayvanın boyu sürekli hareket halinde olduğu için az yağlı bol kaslıdır, göbek kısmındaki etler ise çok yağlı, az kaslıdır vb…

Hazırlanması
Büyük bir parça halinde satın aldığınız bonfilenin yağ ve sinirlerinden ayrıştırılması gerekir. Yağ ve sinirlerinden arındırılan bonfile, 200 gramlık parçalar halinde kesilmeli ardından her bir parça 1,5-2 cm olacak şekilde ezilmelidir. Bonfilenin ince olmaması önemlidir. Çünkü ince ezilmiş parçalar pişerken kurur ve lezzetsiz olur. Eğer satın aldığınız etler ince hazırlanmış olursa o zaman bunları ızgara olarak tüketmeniz, etin lezzetini koruması açısından önemlidir. Sığır etine oranla yağsız olan dana bonfileyi hazırlarken hafifçe yağlamak gerekebilir.

Bonfile yapmaya başlarken dinlenmiş ve oda sıcaklığınızdaki etlerin üzerine biraz zeytinyağı dökün. Üzerine karabiber serpiştirin. Fırça yardımıyla karabiber ve zeytinyağını iyice yayın. Üzerine hafiften tuz dökün, mümkünse kaya tuzu kullanın. Aynı işlemi etlerin ters tarafı için de uygulayın.

Pişirilmesi
Pişirme konusunda ise pişirme yöntemine göre etleri hazırlamakta fayda var. Bonfileler ince dilimlenirse tencerede soslu olarak pişirilebileceği gibi, tavada ızgarada olabilir ama mangal yapacaksanız daha kalın dilimletmeniz önerilmekte çünkü böylelikle suyunu kaybetmez. Eğer evde kalın bir parçayı pişirmek isterseniz döküm tava kullanın ve iki yüzünü kahverengi olana kadar kızartıktan sonra yaklaşık 140-160 derecelik fırında yaklaşık 5-10 dakika dinlendirin. Bütün olarak fırına verirseniz fırını önceden 230 dereceye ısıtın, bonfileleri koyduktan sonra ise 200 dereceye kısın 30 dakika sonra 160 dereceye indirip bir 30 dakika daha pişirin.

Bonfilenin Dünya Mutfaklarındaki Yeri
Bonfile, bütün olarak, dilimlenmeden fırında kızartılırsa “rozbif” adını alır. Bonfilenin dünya mutfaklarındaki yeri ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Örneğin bonfilenin kalın kısmı, biftek ve“chateaubriand” yapımında kullanılırken, ince olan kısmı doğrudan “fileto”“tournedo”ve “fileminyum” hazırlanmasında kullanılır.

Büyükbaş hayvan eti, hayvanın çıktığı yere göre değişik lezzetlerde ve isimlerde olabiliyor. Örneğin bonfile, antrikot, kontrfile, tranç vb… Bunun yanında etin doğranış şekliyle alakalı olup etin çeşidini belirtmeyen kuşbaşı, sote, kıyma ve biftek gibi isimler de vardır. Peki hayvanın etleri arasındaki bu isimlendirme farkları nelerdir, örneğin bonfile ile antrikot arasındaki fark nedir, kısaca bu farklara bir göz atalım istedik.

kaynaklar: www.farkineki.com – www.1milyarbilgi.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir