İşlem adı ” WindowServer “, ” Windows Server & Hosting ” yı düşünmemize neden olabilir, ancak bununla hiçbir ilgisi yok Windows by Microsoft.

MacOS’ta WindowsServer (Etkinlik Monitörü) nedir ve ne yapar?

Birçoğu, deneme WindowServer’ın bazen işlemci (CPU) ve RAM’den çok fazla kaynak tükettiğinden , otomatik olarak macOS pe Mac, theMac veya MacBook’ta çalıştırma zorluğuna yol açtığından şikayet ediyor.
İşlem WindowServer’ın kaynak tüketim oranı, Etkinlik Monitörü’ne erişirken herhangi bir kullanıcı için gerçek zamanlı olarak kullanılabilir .

 

Görünüşe göre, WindowServer işlemi bazen çok fazla RAM ve CPU kaynağı tüketmeye başlar, bu da otomatik olarak sistem performansının düşmesine neden olur . Uygulamalar sıkışmaya başlar, bulucu pencereleri sert bir şekilde açılır, ekran koruyucu sarsılmaya başlar ve sistem ayarlarına erişim gecikir.

Her şeyi işletim sistemi MacOS (sistem işlemi) ve fırsatlar aittir windowserver süreci görsel tarafı üzerinde masaüstüne , dock Bar si Menü Çubuğu . Bu süreç, görsel taraf (kullanıcının gördüğü) ile donanım tarafı arasında yönetim yapar. Tüm klasörler si dosyalar üzerinde masaüstüne , şeffaflık efektleri fakat tarafından Dock’ın si Menü Bar windowserver tarafından yönetilir.
Bu işlem, işletim sistemini başlattıktan hemen sonra başlatılır ve onsuz Mac’ten hiçbir şeye erişemezsiniz. Bu nedenle, izinli olsanız bile onu Activity Monitor’den kapatmak iyi değildir. İşlem kapatıldıktan sonra WindowServer’ı doğrudan “oturum açma ekranına” gideceğinizi göreceksiniz.

WindowServer’ı çok fazla bellek ve CPU tüketmemek için nasıl yapabiliriz?

WindowServer işlemi genellikle kısa sürelere sahiptir, bu süre içinde büyük miktarda kaynak gerektirir ve sonrasında her şey normale döner. Bununla birlikte, bu dönemlerin gerçekleşmesini istemiyorsanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1. Masaüstünüzdeki klasör ve dosya sayısını olabildiğince azaltmaya çalışın .
Örneğin, masaüstünüzde 50 dosyanız ve 5 klasörünüz varsa, hepsini tek bir klasöre koymayı deneyin. Böylece, WindowServer süreç boyunca 55 yerine tek bir görsel öğe geçecektir.

2. Kullanmadığınız Finder pencerelerini kapatın veya birden çok sekme içeren tek bir açık pencere kullanın.

3. macOS’in şeffaflık etkilerini devre dışı bırakın .
Bu görsel efektleri devre dışı bırakmak, herkesin Mac performansını artıracaktır. Bunu şuradan yapın: ” Sistem Tercihleri ” → ” Erişilebilirlik ” → ” Görüntü ” → ” Şeffaflığı azaltır “.

Dock , Menu Bar , Finder ve Launchpad’in şeffaflık etkisi .

4. Mission Control’da otomatik yeniden düzenlemeyi devre dışı bırakın .
” Sistem Tercihleri ” ” Görev Kontrolü ” ne gidin ve ” Alanları en son kullanıma göre otomatik olarak yeniden düzenle ” seçeneğinin işaretini kaldırın .

5. Kullanmadığınız uygulamaları kapatın .
WindowServer’ın tüketim hacminin de uygulamalarda bulunan grafik efektlerinden etkilendiği tespit edildi.

Tüm bu değişiklikleri veya bunların bir kısmını yaptıktan sonra, işletim sistemini yeniden başlatın.
Kesinlikle WindowServer hizmeti eskisi kadar RAM ve CPU tüketmeyecektir.

WindowServer nedir ve neden macOS’ta çok fazla CPU ve RAM kaynağı tüketir?

mac window server

Activity Monitor, Dock, Finder, iMac, Launchpad, Mac, MacBook, MacBook Pro, macOS, Menü Çubuğu, Görev Kontrolü, Saydamlığı Kaldır, WindowServer, WindowServer Büyük CPU, Pencere Sunucusu Büyük RAM