Lübnan Medyası: Türkiye Orta Asya’daki etkisini yeniden canlandırmaya çalışıyor – Yeni Şafak

Saffet Özdemir
“Kazakistan benzeri görülmemiş gösterilerle sarsılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlığını yürüttüğü Kazakistan, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Özbekistan’ı kapsayan Türk Devletleri Örgütü’nün üye ülkelerinin liderleriyle görüştükten sonra, ülkesinin dayanışmasını ifade etti. Ankara’nın “gerektiğinde her türlü bilgi ve teknik tecrübeyi paylaşmaya hazır” olduğunu da sözlerine ekledi.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

“ETKİSİNİ YENİDEN CANLANDIRIYOR”

Avrupa Üniversitesi’nde profesör ve Gürcistan merkezli düşünce kuruluşu Geocase’in Ortadoğu araştırmaları direktörü Emil Avdaliani analizinde şu ifadeye yer verdi: “Ankara son zamanlarda ve özellikle ikinci Dağlık Karabağ savaşından sonra Orta Asya’daki etkisini yeniden canlandırmaya çalıştı”.

REKLAM
$(document).ready(function(){if(window.screen.width<750){var category='';var altcategory='';var id='';googletag.cmd.push(function(){let adSlot300=googletag.defineSlot('/8003105/YS_Mobil_Detay_300x250',[300,250],'DetailAdTemplate-3729696-1-1').addService(googletag.pubads());googletag.pubads().setTargeting('Kategori',category);googletag.pubads().setTargeting('Alt-Kategori',[category+"-"+altcategory]);googletag.pubads().setTargeting('haber-id',id);googletag.pubads().enableSingleRequest();googletag.enableServices();googletag.pubads().addEventListener('slotRenderEnded',function(event){if(event.slot===adSlot300&&event.isEmpty===false){document.getElementById('dev-DetailAdTemplate-3729696-1-1').style.display=''}});});googletag.cmd.push(function(){googletag.display('DetailAdTemplate-3729696-1-1');});}});

L'Orient-Le Jour.

L’Orient-Le Jour.

“TÜRKİYE BİR KAZANÇ”

İtalya Uluslararası Siyasi Araştırmalar Enstitüsü’nde Rusya, Kafkasya ve Orta Asya Merkezi’nde Araştırma Görevlisi olan Eleonora Tafuro Ambrosetti ise “Astana için, Türkiye kadar güçlü bir aktörle iş birliği yapmanın bir kazanç olduğunu” belirtti.

İLK TANIYAN ÜLKE TÜRKİYE

“Kazakistan, her şeyden önce, Sovyet sonrası bölgede sıklıkla gözlemlenen ve bu nedenle Rusya veya Çin’e çok fazla bağlı kalmayarak ittifaklarını çeşitlendirmeye çalışan uzun birçok vektörlü dış politika geleneğine sahiptir. Türkiye, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğundan, Ankara ile Nursultan arasındaki yakınlık siyasi terimlere de yansıdı”.

İtalya medyası da Kazakistan'daki olayları Türkiye'ye bağladı
DÜNYA
İtalya medyası da Kazakistan’daki olayları Türkiye’ye bağladı

Fransız basını Le Monde'den 'Kazakistan' analizi: Türk Devletleri Teşkilatı'nın önünü kesmek istiyorlar
DÜNYA
Fransız basını Le Monde’den ‘Kazakistan’ analizi: Türk Devletleri Teşkilatı’nın önünü kesmek istiyorlar

Dünya gündemine bomba gibi düştü: Yapılan zamlar sonrası Kazakistan'da hükümet protestolar nedeniyle istifa etti
DÜNYA
Dünya gündemine bomba gibi düştü: Yapılan zamlar sonrası Kazakistan’da hükümet protestolar nedeniyle istifa etti
document.addEventListener(“DOMContentLoaded”,function(){var rid5=”mxd-“+parseInt(Math.random()*9e5);document.getElementById(‘detail-endof’).id=rid5;googletag.cmd.push(function(){googletag.pubads().display(‘/36854237/web_yenisafak.com_similars_native_detail-endof-1’,[‘fluid’],rid5);});})

Yeni Şafak olarak yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik.
Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

source

Sosyal Hesabınızda Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.