Osmanlı'dan kalma 5 asırlık cami eski görünümüne kavuştu – Haber3.com

Tarihi Kaleiçi’nde Saat Kulesi ve Yivli Minare ile birlikte kentin en önemli sembol ve siluetlerinden birini oluşturan, 1600’lü yıllarda Osmanlı döneminde inşa edilen Tekeli Mehmet Paşa Camisi’nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce 2018’de başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Dış ve iç taş duvarları önceki yıllarda üst üste yapılan çimento ve boya katmanlarıyla kapatılan, içindeki birçok süsleme de aynı şekilde boya katmanları altında kalan, zemini ve avlusu da yine betonla örtülen cami, restorasyonla yeniden tarihi kimliğine kavuştu.
6 OCAK’TA YENİDEN İBADETE AÇILDI
CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın bayram namazlarını kıldığı cami olarak da bilinen Tekeli Mehmet Paşa Camisi’nde dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatıyla başlatılan restorasyon çalışmaları, 2018 yılının Haziran ayında yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak başladı ve 2022 Ocak ayı ilk haftasında bitirildi. Cami yaklaşık 4 yıllık restorasyon sürecinden sonra 6 Ocak’tan itibaren yeniden ibadete açıldı.
‘EVLİYA ÇELEBE’NİN NE KADAR HAKLI OLDUĞUNU GÖRDÜK’
Caminin Antalya’nın simge ve en önemli tarihi yapılarından biri olduğuna dikkat çeken Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, 16’ncı yüzyılda Tekeli Mehmet Paşa adına yaptırılan caminin, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde ‘Çok süslü, ziynetli bir cami, avlusu dar ve çok zarif bir minaresi var’ şeklinde yer aldığını söyledi. Seyahatname’deki bu ifadelerin hiçbirinin 2018 öncesi camide görülmediğini anlatan Coşar, “Ne zaman ki restorasyona başladık, sıva ve boya raspalarıyla etrafında kazılar yaptıktan sonra Evliya Çelebi’nin ne kadar haklı olduğunu gördük” dedi.
Yapının hem içi hem dışı ile içindeki tüm süslemelerin, zeminin tamamen çimentoyla sıvalı, taşların hiçbir şekilde gözükmediğini ifade eden Coşar, “Sıva raspası ve Horasan harcıyla derz yaparak, yapıyı asli kimliğine kavuşturduk. Zeminde yaklaşık 20 santim beton tabaka vardı, onu kaldırdık, altındaki özgün döşemeleri ortaya çıkardık. Minberin önünde bunu cam platformla göstereceğiz” diye konuştu.
Yasal Uyarı: Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

source

Sosyal Hesabınızda Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.